9. Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab odbędzie się w dniach 23-25 października 2020 roku.
Wydarzenia festiwalowe odbędą się w hybrydowym formacie: większość będzie ogólnodostępna w sieci na specjalnie przygotowanej stronie, ale będzie także okazja do zobaczenia projektów
w Krakowie i w rozszerzonej rzeczywistości.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu Patchlab jest CONNECTED, czyli połączeni.
Łączymy się dziś głównie przez internet, który stał się skuteczną i natychmiastową formą komunikacji. Przyspieszający rozwój komunikacji internetowej w ostatnich miesiącach jest nadal dość trudny do uchwycenia. Na naszych oczach dokonuje się rewolucja cyfrowa, którą świat przechodzi z powodu pandemii. Łączy nas również nowa sytuacja w jakiej się wszyscy znaleźliśmy, ograniczenia spowodowane pandemią, ale i myślenie o przyszłości wspólnych przestrzeni publicznych, wydarzeń kulturalnych i codziennego życia z/po wirusie. 

Jak przystało na cyfrową edycję, projekt specjalny odbędzie się na żywo w internecie. W przestrzeni dystopijnej gry wideo, Robin Klengel i Leonhard Müllner prosto z Wiednia wykonają performens pt. Operation Jane Walk, w którym zawłaszczają cyfrowe środowisko wojennej gry, badając możliwości (i niemożliwości) nowych technologii medialnych. Wśród świstu kul, gdzie celownik karabinu staje się lornetką, performerzy na oczach publiczności przemierzają post-apokaliptyczny Nowy Jork omawiając takie kwestie jak historia architektury, urbanistyka oraz ingerencje twórcy gry w tkankę miasta. 

Przez cały czas trwania festiwalu w dowolnie wybranym momencie można będzie się wybrać na wystawę, która dostępna będzie w sieci. W Salonie AR w rozszerzonej rzeczywistości zobaczymy prace m.in. japońskiego wirtuoza synestezji dźwięku i obrazu Ryoichi Kurokawy oraz wiedeńskiego artysty MONOCOLOR tworzącego algorytmiczne światy audiowizualne. W Salonie Virtual Ambient, przestrzeni wyciszenia, będzie można doświadczyć internetowej instalacji interaktywnej, zobaczyć animacje w formacie 360° i w VR. W Studio Plakatu DNArt studenci Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie zaprezentują interaktywne plakaty.

W Galerii 360° oraz w sieci w formacie 360° zobaczymy projekty audiowizualne – efekty
rezydencji artystycznych #homeedition,  sobotnią noc specjalnie dla publiczności festiwalu Patchlab na żywo zagra niemiecki duet INSTANT.

Podczas tegorocznej edycji prezentujemy prace ponad 35 artystów z Polski, Austrii, Niemiec, Francji, Grecji, Hiszpanii, Japonii, USA, Kanady, Nowej Zelandii, Iranu, Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch.

Dziś ogłaszamy pierwszą część wydarzeń, których szczegóły znajdziecie w PROGRAMIE.
Ciąg dalszy nastąpi. Stay connected!