Kraków ARtour
aplikacja mobilna

Kraków
AR

W jaki sposób Kraków może jednocześnie inspirować artystów, jak i upamiętniać ich w przestrzeni miasta? Gdzie zapisać aspiracje i marzenia miasta? Albo znaleźć miejsce dla nowego przemysłu? Czy wszystko musi do siebie pasować? Czy godło kamienicy może zainspirować większą różnorodność krakowskiego biotopu?

Podpowiedzi i odpowiedzi znajdziesz na krakowskim Starym Mieście, dzięki aplikacji Krakow ARtour z technologią rozszerzonej rzeczywistości (AR). Wybierz się na spacer szlakiem dwudziestowiecznej architektury Starego Miasta Krakowa i odkryj niezwykłe historie osadzone w kontekście zrównoważonej przyszłości.
Spacer powstał we współpracy z krakowskim studiem BudCud, które specjalizuje się w tworzeniu różnorodnych, nieformalnych środowisk przestrzennych, pełnych referencji i kodów kultury.

 

JAK TO DZIAŁA?
Zapoznaj się z mapą i zaznaczonymi na niej aktywnymi punktami i ruszaj w drogę na krakowskie Stare Miasto! Aby aktywować punkt, do którego zmierzasz, wybierz numer przypisany pinezce na mapie. Gdy dotrzesz na miejsce, znajdź wirtualną pinezkę z numerem punktu patrząc przez kamerę telefonu. W dolnym prawym rogu ekranu pojawi się numer aktywnego punktu. A to oznacza, że jesteś w dobrym miejscu.

Na przykład: na mapie w aplikacji aktywujesz punkt nr 4 i znajdujesz się na ul. św. Jana od strony Rynku. W menu pojawi się cyfra 4 i aktywuje się czwarta historia pt.: Feniks o wielu twarzach. Teraz skieruj telefon na fasadę budynku – na ekranie zobaczysz iluminację historii, którą przeczytasz, klikając w menu z cyfrą.

Bezpłatną aplikację Krakow ARtour pobierz z AppStore i GooglePlay.

Get it on Google PlayDownload on the AppStore

 

Koncepcja i koordynacja projektu: Elwira Wojtunik, Popesz Csaba Láng
Opracowanie merytoryczne: BudCud
Programowanie UX: Popesz Csaba Láng
Programowanie UI: Milena Malecha
Opracowanie graficzne: Milena Malecha, BudCud, Popesz Csaba Láng

Polityka prywatności

 

Projekt powstał w ramach krakowskiego programu “Kultura Odporna”


1. Miasto symboli

Dom Pod Globusem
ul. Długa 1, Kraków
czas powstania: 1904 – 1906
projekt: Franciszek Mączyński, Tadeusz Stryjeński
Fot. Paweł Krzan

Na przykładzie Domu Pod Globusem przekonaj się, jak architektura może manifestować ambicje, aspiracje i marzenia swoich gospodarzy. Rozpoznaj symbolikę postępu i rozwoju w staromiejskim gmachu, jego elewacyjnych emblematach, wystroju sali posiedzeń autorstwa Józefa Mehoffera czy bogactwie wykończenia.
Zobacz w aplikacji bogato zdobione wnętrze Sali Mehoffera, w tym m.in. zjawiskowy plafon przedstawiający osiem węży wijących się wśród pawich piór oraz płótno przedstawiające triumf człowieka nad żywiołami – tak spójne z przyświecającą Izbie Przemysłowo-Handlowej ideą postępu i rozwoju.


2. Miejski ul

Kamienica Pod Pszczółkami
ul. św. Marka 8, Kraków
czas powstania: 1937 – 1938
projekt: Fryderyk Tadanier

Dekoracyjne godła krakowskich kamienic międzywojnia nawiązują do dziejów miasta lub etosu i historii inwestora. Przekonaj się, o czym bzyczy płaskorzeźba Kamienicy pod Pszczółkami i jaką naukę o współczesności niosą trzy elewacyjne pszczoły.


3. Miasto kontrastów

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3 , Kraków
czas powstania: 1959 – 1965
projekt: Krystyna Tołłoczko-Różyska

Budynek galerii Bunkier Sztuki to kolejny ważny element wielowątkowego i złożonego organizmu, jakim jest Stare Miasto. Zobacz w aplikacji, jak ten budynek – manifest współczesności przy Plantach – został wkomponowany w historyczny kontekst sąsiadujących z nim obiektów. Zwróć uwagę na kontrast (ale i harmonię) przeszłości, teraźniejszości i przyszłości w projektowaniu miasta.


4. Feniks o wielu twarzach

Dom czynszowy Towarzystwa Ubezpieczeniowego na Życie Feniks
Rynek Główny 41
czas powstania: 1929 – 1932
projekt: Adolf Szyszko-Bohusz

Krakowski „Feniks” odradzał się kilkukrotnie. Szczęśliwie od strony ul. św. Jana zachowano fragment jego oryginalnej elewacji. Podpatrując ten oryginał – zestawiony z historyzującą stylizacją w aplikacji – warto zastanowić się nad rolą architektury w służbie propagandy politycznej.


5. Miasto wzajemnych inspiracji

Kamienica Czynciela
pl. Mariacki 9, Kraków
czas powstania: 1907 – 1908
projekt: Rajmund Meusa, Ludwik Wojtyczka

Tak, jak miasto jest inspiracją dla artystów, jego architektura również powinna opowiadać historie, doceniać i oddawać hołd lokalnym, wybitnym twórcom.
Przyjrzyj się bliżej zdobieniom elewacji Kamienicy Czynciela. W detalach architektonicznych fasady budynku odkryj twórczość wybitnego artysty, który w tej kamienicy napisał swoje największe dzieło.


6. Przemysł Starego Miasta

Kuźnia Zieleniewskich
ul. Św. Krzyża 16, Kraków
czas powstania: 1837-1839

Staromiejska lokalizacja Kuźni Zieleniewskich zaskakuje tym bardziej, że jest to miejsce, w którym narodził się nowoczesny przemysł Krakowa. Dziś nazwalibyśmy ten zakład innowacyjnym, bo stosowano w nim zaawansowane (jak na tamte czasy) technologie, produkując elementy infrastruktury Krakowa.
Dowiedz się co wytwarzała staromiejska kuźnia. Wkręć się w koła zębate programu funkcjonalnego miasta i zastanów się, gdzie w tkance miejskiej jest miejsce na nowy przemysł.


7. Miasto Architektury i Natury

Siedziba Krakowskiego Towarzystwa Technicznego
ul. Straszewskiego 28, Kraków
czas powstania: 1905 – 1906
projekt: Sławomir Odrzywolski

Odkryj, jak krakowska przyroda oddziałuje na architekturę miasta. Dowiedz się dlaczego elewacja Domu Krakowskiego Towarzystwa Technicznego wyłożona jest białą glazurą i jaki wpływ na ten wybór wykończenia fasady miały Planty. Zobacz, jakie inne połączenia z miejskim biotopem widać w architekturze tego prawdziwie secesyjnego budynku.


8. Miasto abstrakcji

Fontanna Fryderyka Chopina
ul. Franciszkańska, Kraków (Planty)
projekt: 1948-1949
czas powstania: 2006
projekt: Maria Jarema

Czy wiesz, że Fontanna Fryderyka Chopina, poza upamiętnieniem twórczości polskiego pianisty i kompozytora, stawia też pomnik wybitnej artystce z Grupy Krakowskiej?
Rozszyfruj abstrakcyjny projekt fontanny i dowiedz się więcej o wodzie w mieście. Zobacz, ile jej zużywasz w ciągu tygodnia. Może warto przykręcić kurek?

Proudly powered by WordPress | Theme & support by BS.