W jaki sposób Kraków może jednocześnie inspirować artystów, jak i upamiętniać ich w przestrzeni miasta? Gdzie zapisać aspiracje i marzenia miasta? Albo znaleźć miejsce dla nowego przemysłu? Czy wszystko musi do siebie pasować? Czy godło kamienicy może zainspirować większą różnorodność krakowskiego biotopu?
Podpowiedzi i odpowiedzi znajdziesz na krakowskim Starym Mieście, dzięki aplikacji Krakow ARtour z technologią rozszerzonej rzeczywistości (AR). Wybierz się na spacer szlakiem dwudziestowiecznej architektury Starego Miasta Krakowa i odkryj niezwykłe historie osadzone w kontekście zrównoważonej przyszłości.
Spacer powstał we współpracy z krakowskim studiem BudCud, które specjalizuje się w tworzeniu różnorodnych, nieformalnych środowisk przestrzennych, pełnych referencji i kodów kultury.
JAK TO DZIAŁA?
Zapoznaj się z mapą i zaznaczonymi na niej aktywnymi punktami i ruszaj w drogę na krakowskie Stare Miasto! Aby aktywować punkt, do którego zmierzasz, wybierz numer przypisany pinezce na mapie. Gdy dotrzesz na miejsce, znajdź wirtualną pinezkę z numerem punktu patrząc przez kamerę telefonu. W dolnym prawym rogu ekranu pojawi się numer aktywnego punktu. A to oznacza, że jesteś w dobrym miejscu.
Na przykład: na mapie w aplikacji aktywujesz punkt nr 4 i znajdujesz się na ul. św. Jana od strony Rynku. W menu pojawi się cyfra 4 i aktywuje się czwarta historia pt.: Feniks o wielu twarzach. Teraz skieruj telefon na fasadę budynku – na ekranie zobaczysz iluminację historii, którą przeczytasz, klikając w menu z cyfrą.
Bezpłatną aplikację Krakow ARtour pobierz z AppStore i GooglePlay.
Koncepcja i koordynacja projektu: Elwira Wojtunik, Popesz Csaba Láng
Opracowanie merytoryczne: BudCud
Programowanie UX: Popesz Csaba Láng
Programowanie UI: Milena Malecha
Opracowanie graficzne: Milena Malecha, BudCud, Popesz Csaba Láng
Projekt powstał w ramach krakowskiego programu “Kultura Odporna”